Tartaletky s žloutkovým krémem - vanilkovým a čokoládovým
Těsto bylo trochu oříšek, s původním se trochu hůře pracovalo (musí se dost podpsypávat a pracovat rychle), tak jsem zkoušela další tři recepty, ale nakonec se vrátila k původnímu, protože chuťově bylo prostě nejlepší. Krém byl jasný okamžitě, už vyzkoušený crème pâtissière a volba byla správná, k těstu pasuje jak zadek na hrnec:o)
A jak dopadlo naše setkání s týmem z luxurywoman, si můžete přečíst v článku věnovaném nejen tartaletkám :o))
Těsto (Pâte sablée)
220 g hladké mouky50 g cukru krupice
1/8 kypřícího prášku (je to množství o velikosti asi kuličky hrášku)
100 g másla
1 vejce
1 větší lžička vody
1/2 lžičky vanilkového extraktu
------------------------------------------------------------------
Do mísy vložíme mouku, cukr, kypřící prášek a máslo. Zpracujeme na velmi sypkou drobenku (lze rukou, já používám robot). Přidáme vejce, trošku vody a vanilkový extrakt a těsto uhněteme do kompaktní koule. Zabalíme do folie a vložíme minimálně na hodinu do lednice.
Těsto na vále v rychlosti prohněteme a vyválíme na placku silnou asi 3mm. Vezmeme vykrajovátko / hrnek / misku nebo skleničku s průměrem cca o 2-3 cm větším než je formička na tartaletky a vykrojíme kruhy, které opatrně přemístíme do formiček a přimáčkneme na dno a boky. Těsto vyjde na 14 menších tartaletkových formiček (7,5 cm v průměru), nebo ho můžeme přemístit do koláčové formy o s půrměrem 25 cm.
Troubu rozpálíme na 190°C (horkovzduch na 170°C).
Z pečícího papíru vystřihneme kolečka nebo čtverečky o pár cm větší než tartaletky, vložíme je do každého koláčku, co nejvíce zatížíme fazolemi nebo speciálními pečícími kamínky a dáme je péct na 6 minut. Pokud bychom nepředpékali se zátězí, těsto by se bortilo a z košíčků by byly placičky.
Po 6 minutách by mělo být těsto zatuhlé. vyjmeme fazole i pečící papír ze všech formiček, vidličkou propícháme na několika místech dno a vrátíme do trouby na 8-10 minut. Korpus je upečen, jakmile se začne oddělovat od formičky a zezlátne. Formičky vytáhmeme z trouby ven, vložíme na mřížku a necháme zcela vychladnout.
Náplň (crème pâtissière)
110 g cukru krupice nebo krystal3 žloutky
40 g hladké mouky
300 ml mléka
10 g másla
Na dochucení vanilkového krému:
1 lžička vanilkového extraktu
1/2 lžíce rumu, třešnovice, koňaku nebo kávy (pokud servírujeme i dětem, nedáváme)
Na dochucení čokoládového krému:
40 g čokolády (50% kakaové hmoty a výš)
1 lžička vanilkového extraktu
2-3 lžíce mléka
-------------------------------------------------------
Žloutky a cukru vyšleháme do světle žluté pěny - trvá to asi 3 minuty elektrickým mixérem a pokud zvedneme metlu, odkapávající těsto zanechává pomalu mizející stužku.
Do směsi postupně přimícháme mouku.
Mléko přivedeme téměř k varu a pak je tenkým pramínkem přiléváme k žloutkové směsi, kterou na menší otáčky opět šleháme (lze šlehat i v ruce metličkou). Po zapracování veškerého mléka přelijeme směs do kastrolu se silným dnem a postavíme na středně silný plamen. Drátěnou metličkou neustále mícháme a oddělujeme od stěn a ode dna. Přivedeme k varu, stáhneme na menší oheň a vaříme další aspoň 3 minuty dokud se mouka neprovaří (poznáte to mimojiné i tak, že přestane být cítit moučné aroma při přičichnutí nad hrnec a následně i při ochutnání).
Směs odstavíme z plamene a pomalu do ní přimícháme máslo.
Krém rozdělíme na poloviny (jedna část váží 225 g) a každou ochutíme podle návodu - zapracováváme gumovou stěrkou a krém oddělujeme od boků a dna nádoby.
- První polovinu ochutíme vanilkovým extraktem a rumem, třešňovicí, koňakem nebo kávou.
- Druhou polovinu ochutíme čokoládou, kterou rozpustíme ve vodní lázni společně s mlékem a vanilkovým extraktem.
Poleva z marmelády
(lze vynechat)80 g rybízové nebo meruňkové marmelády (nejlépe z domácího zdroje)
2 lžíce cukru krupice nebo krystal
----------------------------------------------------
Marmeládu protačíme přes jemné síto, vložíme do hrnce společně s cukrem a zahříváme. Povaříme asi 2-3 minuty, dokud nezhoustne natolik, aby vytvořila na lžičce tenký povlak (cukrářský teploměr by měl ukazovat asi 105°C). Směs odstavíme a ještě za tepla natřeme na dna tartaletek a necháme zatuhnout. Vytvoří se tak nepropustná vrstva, která zamezuje rozmáčení těsta krémem. Pokud budete plnit tartaletky těsně před konzumací, obejdete se i bez polevy a nebo stačí korpusy natřít marmeládou.
Dokončení
Náplně přemístíme do zdobícího sáčku s ozdobnou špičkou a naplníme s nimi tartaletky.Připravené ovoce omyjeme, nakrájíme na menší kousky (pokud je to nutné), posypeme asi 2 lžícemi cukru a necháme 10 minut stát. Pak ovoce scedíme a ozdobíme s ním krém.
Pokud nechceme konzumovat do následujících 12 hodin, ovoce potřeme čirým dortovým želé (připravíme podle návodu na sáčku v oslazené vodě), nebo připravíme znovu polevu z marmelády, ze stejného množství uvedené v receptu a ovoce jím potřeme.
Zdroj: Julia Child, Umění francouzské kuchyně
Dnes jsem pekla, jsou výborné! Použila jsem pekáček na muffiny, těsto jsem nerozválela, ale vymačkala ručně + dnem skleničky - vyšlo mi to na 18 krásných kousků.
OdpovědětVymazatDíky za krásně popsaný a nafocený postup, chodím k Vám na blog pro inspiraci často a ráda.
Další podařené pečení přeje Ina
Jsem moc ráda, že tartaletky se povedly a chutnaly!.o)
VymazatDěkuji za pochvalu i přání:o)
Ahoj, přemýšlím, zda by se tento krem hodil do profiterolek nebo věnecku? Děkuji
VymazatDo profiterolek a venecku by se hodil naprosto dokonale:-)
VymazatDobrý den, poradila byste mi nějakou dobrou formu na tartaletky a zdobítko na krém? Moc děkuji
OdpovědětVymazatProsím, jaké máte ty formičky na tartaletky? Nevím, jaké si mám pořídit. Moc děkuji :)
OdpovědětVymazatmám silikonové z tchiba. Berte nějaké s rovným dnem. Mám doma i nějaké pocínované a ty mají trochu vypouklé dno směrem dovnitř a moc dobře se pak neplní.
VymazatKoulila jsem pocinovane, mam je vymazavat nebo neco? Moc dekuji
Vymazat